Jak żyli nasi przodkowie, zobacz sam!

Posted by on 15 listopada 2011

W dalekiej przeszłości, gdy nie było jeszcze wielkich miast, ulic, ani nawet wody w kranie nasi przodkowie żyli całkiem inaczej niż my dziś. Od wieków ludzie starali się zapewnić sobie bezpieczny byt, budowali domostwa blisko siebie, wspólnie chodzili na polowania, wzajemnie  pomagali sobie przetrwać zimę i czas nieurodzaju.

Większe zbiorowiska ludzi żyły w grodach, które były średniowiecznymi lub nawet prehistorycznymi osadami obronnymi. Obejmowały domostwa i przynależące do nich gospodarstwa, przeważnie otoczone były kolistym murem lub wałem. We wczesnym średniowieczu osady otaczano palisadą, czyli ogrodzeniem wykonanym z ostro zakończonych drewnianych pali wbitych w ziemię i mocno do siebie przylegających.

Nasz kraj obfituje w takie miejsca, w których przybliżyć możemy sobie obraz dawnego świata, gdzie można wypiekać w piecu chleb, lepić z gliny garnki a na wrzecionie przędz wełnę. Jest to nie lada atrakcja dla dzieci wychowujących się w mieście, którym wycieczka dostarczyć może całkiem innych zabaw, bardzo twórczych i potem często wspominanych – bo niebanalnych.

Biskupin, źródło:  Wikipedia

Gród w Biskupinierezerwat archeologiczny

Gród w Biskupinie liczy ponad 2700 lat i jest to jedno z nielicznych w naszym kraju stanowisk archeologicznych, które zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje dawnego wału obronnego, bramy, ulic i domostw. Rekonstrukcje te są do tego stopnia wierne dawnym zabudowaniom, że gdy aktualizowane są wyniki ciągle trwających badań, to zgodnie z nowymi ustaleniami naukowymi wymienia się stare elementy na nowe. W Biskupinie znajduje się również muzeum, a co roku, we wrześniu odbywa się festyn biskupiński.

Kto tu mieszkał i kiedy?

Najstarsze odnalezione na tym terenie ślady osadnictwa pochodzą sprzed 10 tys. lat p.n.e., ale największym zainteresowaniem archeologów cieszy się osada warowna z epoki żelaza, która powstała około 700 lat p.n.e. Osadę założono na wyspie znajdującej się na Jeziorze Biskupińskim, obecnie na skutek obniżenia się wód, jest to półwysep o owalnym kształcie i powierzchni ok. 2 ha. Gród biskupiński był zasiedlony przez  ludność kultury łużyckiej  przez około 150 lat. Szacuje się, iż w jednym czasie mogło tu mieszkać od 800 do 1200 osób.

Jak mieszkali?

Znajdowało się tu około 100 chat, o wymiarach 8 × 10 m, ustawionych w rzędach wzdłuż 11 ulic. Po wewnętrznej stronie wałów biegła okrężna ulica o długości 400 m. Domostwa wykonane były z drewna, a wszystkie budynki, które stały w jednym rzędzie przykryte były wspólnym dachem krytym trzciną. Wewnątrz domu znajdowały się dwie izby – duża z paleniskiem i łóżkiem dla całej rodziny oraz mniejsza przeznaczona dla zwierząt. Wszystkie wejścia skierowane były na południe.

Cały gród otoczony był falochronem, a sama osada otoczona była wałem drewniano-ziemnym o długości 740 m, w którym znajdowała się brama wjazdowa połączona z pomostem, chroniona przez ludzi i psy. Tuż za bramą mieścił się plac, na którym odbywały się targi i zebrania.

Co porabiała ludność biskupińska?

Ludność Biskupina zajmowała się głównie hodowlą zwierząt, uprawą roli, myślistwem i rybołówstwem. Ważną rolę odgrywało też  rzemiosło: garncarstwo, tkactwo, odlewy z żelaza i brązu. Okoliczne ziemie obsiewano prosem, pszenicą i jęczmieniem, uprawiano rośliny strączkowe, oleiste oraz len i rzepę. Zajmowano się hodowlą koni, owiec, bydła, kóz i świń. Mieszkańcy osady, dzięki przebiegającemu nieopodal Bursztynowemu Szlakowi, mogli prowadzić ożywione kontakty handlowe z wędrownymi kupcami, o czym świadczą odnaleziska pochodzące z Niemiec i Włoch.

Losy grodu

Po 500 r p.n.e. na skutek podniesienia się poziomu wód w jeziorze (z powodu zmian klimatycznych) i wyeksploatowania środowiska naturalnego i jego skutków takich jak: erozja gleb i wykorzystanie drewna, w miejscu poprzedniej powstała osada otwarta, a w wiekach VII-XI istniał tu mały gród plemienny.

Gród w Biskupinie został odkryty w 1933 roku – prace archeologiczne rozpoczęto przed wojną i były kontynuowane po wojnie, a w 1950 roku teren uznano za muzeum. Obecnie jest najbardziej znanym rezerwatem archeologicznym w Europie. Regularny plan zabudowy grodu w Biskupinie powtarza się również w innych grodach kultury łużyckiej np. Sobiejuchy, Jankowo na Kujawach, Izdebno na Pałukach. Zrekonstruowaną część można zwiedzać przez cały rok.

Kaliski gród Piastów – rezerwat archeologiczny

 

W centrum Kalisza, najstarszego miasta w Polsce, we wczesnym średniowieczu znajdował się gród Piastów. Gród ten powstał w połowie IX wieku, w rozlewisku Prosny, która w naturalny sposób podnosiła jego obronność. Była to niewielka, ufortyfikowana osada, będąca jednocześnie jednym z najważniejszych grodów ówczesnej Polski. W XI wieku osadę podzielono na część administracyjną i część sakralną, a domostwa, pomieszczenia gospodarcze przeznaczone pod handel i rzemiosło, przejęły osady otwarte na Zawodziu i Starym Mieście. W tym okresie wzniesiono tu także niewielki, drewniany kościół, następnie murowany.

Historia grodu

Za czasów Mieszka III Starego mocno rozbudowano grodzisko, by już pod koniec XII wieku, z powodu częstych powodzi, ponownie zmniejszyć jego powierzchnię i podwyższyć umocnienia obronne.  W 1233 roku Henryk Brodaty najechał ziemię wielkopolską i zniszczył kaliski gród na Zawodziu i wzniósł nowy gród około 1,5 km dalej, gdzie do dziś stoi w centrum Kalisza.

Na terenie średniowiecznego grodu pierwsze wykopaliska zaczęto przeprowadzać już w 1903 roku, ale dopiero prace z lat 1983 ? 1992 przyniosły realne wyniki: odkryto linię wałów, fundamenty budowli sakralnej, wieży obronnej oraz fragmenty domu mieszkalnego (siedzibę zamożnego kupca, w której odnaleziono cenne przedmioty).

Warto zobaczyć

Do końca  2008 roku przeprowadzono na tym terenie szeroko zakrojone prace rekonstrukcyjne, a obecnie na terenie średniowiecznego grodu na Zawodziu mieści się Rezerwat Archeologiczny „Kaliski gród Piastów?. Odtworzono bramę wejściową z palisadą i mostem nad fosą oraz wieżę obronną, fundamenty i część przyziemia romańskiej świątyni, we wnętrzu której zaznaczono zarys wcześniejszego, drewnianego kościoła. Zbudowano siedem budynków mieszkalnych, należących do dawnego: rymarza, komesa, wdowy tkaczki, jest też chata rycerza, chata służebna, kowala i garncarza. Różnią się więc one przeznaczeniem, ale też wielkością, konstrukcją i pokryciem dachów. Zrekonstruowano grób kurhanowego i łodzie dłubanki. Inwestycję uzupełniono o kolegiaty św. Pawła i makiety piastowskiego grodu. Na teren rezerwatu przeniesiono nawet ze Starego Miasta, drewniany budynek z końca XVIII wieku, w którym można oglądać wystawę etnograficzną.

Na terenie Rezerwatu Archeologicznego można poznać relikty wczesnośredniowiecznego grodu, wyposażenie chat, oraz wziąć udział w wielu pokazach plenerowych, gdzie m.in. poznajemy codzienne zajęcia i zwyczaje przodków. Na terenie grodu, odbywają się imprezy cykliczne: czerwcowa „Noc Kupały” i „Jarmark Archeologiczny”, sierpniowa „Biesiada Piastowska” oraz wrześniowe „Książęce miodobranie”. Rezerwat otwarty jest jedynie w sezonie turystycznym: od 1.V do 30.IX.

Wieś Borkowo, zachodniopomorskie

Średniowieczna osada w Borkowie położona jest wśród zalesionych wzgórz, przy drodze krajowej nr 6,  około 30 km morza i 35 km od Koszalina.

Jest to ciekawe miejsce na spędzenie dnia lub weekendu, zarówno dzieci jak i dla dorosłych, warto jest wybrać się tu na rowerową wycieczkę. Historia wsi Borkowo sięga średniowiecza – jej nazwa wymieniana była już w 1267 roku. We wsi, na skraju lasu widać stanowiska archeologiczne oraz pozostałości po niegdysiejszym dworku. Na początku XVIII wieku, istniał tu niewielki folwark ? do obecnych czasów zachował się jednak jedynie park pełen okazałych dębów, buków, klonów i wielu innych wiekowych drzew oraz zespół zabudowań folwarcznych otaczający dziedziniec ? sam dwór rozebrano po 1945 r.

Średniowieczna osada

We wsi znajduje się również osada zbudowana na wzór tych, które budowano w średniowieczu. Atrakcjami są pojedynki organizowane na równoważni oraz w potyczki z Saracenem. Odważni mogą strzelać z łuku, rzucać toporem lub włócznią, w specjalnej kuźni można zmierzyć się z pracami kowalskimi albo podejrzeć wypiekanie chleba i podpłomyków, wyrabianych ze zboża osobiście utartego wcześniej w żarnach. Osoby zainteresowane garncarstwem mogą ulepić gliniane naczynia, a inni mogą zasiąść przy warsztacie tkackim. Można paradować w strojach z epoki, a niegrzeczni goście z pewnością zostaną zakłuci w dyby. Wieczorem odwiedzający wspólnie zasiadają przy ognisku słuchając legend o pradawnych czasach. Osada nie jest stanowiskiem archeologicznym, ale w barwny sposób przedstawia życie ludzi z prastarych czasów.

W zależności od tego, czy planujemy podróże dalekie, czy te prowadzące raczej blisko naszego domu, odwiedzić możemy prawdziwy rezerwat archeologiczny (w Polsce, albo odwiedzając sąsiednie kraje) lub gospodarstwo zbudowane na wzór średniowiecznych osad ? najważniejsze jest to, że liczy się dobra zabawa. Na pewno warto jest choć raz odwiedzić Biskupin, chociażby ze względu na jego, liczącą ponad 2700 lat, historię. Ale również z wielką frajdą można piec bułeczki w starym piecu i lepić garnki z czerwonej gliny, całkiem niedaleko, a czasem nawet po sąsiedzku!

 


katja szalek redaktor portalu o tewmatyce turystycznej www.eprzewodnicy.pl

 • „Lizbona” pierwsze wielkie kasyno na chińskiej wyspie Makao
 • 5 najprzyjemniejszych miejsc w Maroko
 • 5 powodów, dla których warto wynająć łódź na Mazurach
 • 7 najciekawszych festiwali kulinarnych 2011 roku.
 • Ach te greckie wspaniałości
 • Aktywny wypoczynek w Zakopanem.
 • Alpy – dużo śniegu, doskonałe trasy – wymarzone wczasy
 • Alternatywa dla szlaku na Rysy – Przełęcz pod Chłopkiem
 • Aquaparki – udane wakacje z dziećmi
 • Arystokratyczne kasyna jak Charlevoix dumą całej Kanady
 • Atrakcje Irlandii
 • Atrakcje Karpacza – obiekty turystyczne i zabytki
 • Atrakcje Toskanii
 • Atrakcje turystyczne Pienin
 • Atrakcje turystyczne w Pieninach
 • Atrakcje w Pieninach
 • Autostopem przez RPA
 • Bangkok na własną rękę
 • Banikov – zima w Tatrach zachodnich
 • Barcelona, miasto marzeń
 • Barką po kanałach Europy, czyli hydrocaravaning
 • Bawaria to nie tylko Oktoberfest!
 • Bałtyckie latarnie morskie
 • Beckov zamek
 • Bezpieczne przewozy
 • Bieganie – jak biegać z głową?
 • Biuro podróży
 • Borowec – bułgarski odpowiednik Zakopanego
 • Bory Dolnośląskie
 • Burgas i okolice
 • Bułgaria owszem, ale jeszcze niezupełnie rządzi
 • Bułgaria- miejsce na wczasy o każdej porze roku
 • Bułgarska Rawda – sposób na tanie wczasy.
 • Canberra stolica Australii oraz kasyno w jednym
 • Choroba morska – jak przetrwać?
 • Chorwacja i Perła Adriatyku – Dubrownik.
 • Ciekawe miejsca na południu Polski
 • Ciekawostki z Wiednia – Wieża Dunaju (Donauturm)
 • Ciekawy zawód: infobroker turystyczny
 • Cieplice Śląskie-Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce
 • Co jada i pija się w Australii?
 • Co warto wiedzieć o Londynie
 • Co warto zobaczyć w mieście Trogir?
 • Coraz bogatsza oferta Zakopanego
 • Costa del Sol, czyli słońce dla każdego
 • Czar Budapesztu
 • Czy podróż autokarem po Europie może być przyjemnością?
 • Czy Warszawa na pewno jest atrakcyjna?
 • Dalmacja – Chorwacja – położenie, plaże, parki i atrakcje turystyczne.
 • Dla ciekawskiego turysty – dlaczego warto odwiedzić Egipt?
 • Dlaczego warto jechać do Grecji?
 • Do Austrii na narty
 • Do wyjeżdżających do Austrii uwag kilka.
 • Dokąd na wakacje?
 • Dolina Karpia – atrakcje turystyczne
 • Dolina Loary
 • Dolina Pięciu Stawów
 • Dubrownik
 • Dzień do dnia niepodobny, czyli noc polarna za kołem podbiegunowym
 • Dzikie serce Kapsztadu
 • Fiordy w Norwegii
 • Gdańsk, noclegi i atrakcje turystyczne
 • Gdzie na majówkę?
 • Gdzie warto się udać na Mazurach zimą?
 • Gdzie, czym i za ile na wakacje?
 • Giewont
 • Górska wyprawa rowerem w Nendaz
 • Górskie zakątki Alp
 • Góry idealne na wypoczynek
 • Góry Smocze trasą piwa i pól bitewnych
 • Granaty w Tatrach
 • Grand Victoria czyli jak „rzeczny” hazard niszczy kasyna internetowe
 • Główne atrakcje Warmii i Mazur
 • Główne regiony wakacyjne w Polsce
 • Hotele, które kosztują.
 • Idealne miejsce na spędzenie wakacji.
 • Ile kosztują wczasy nad morzem?
 • Indie – od fascynacji po zażenowanie
 • Intrygujące i orientalne Maroko
 • Jak dobrze zadbać o narty
 • Jak dojechać i poruszać się po Paryżu
 • Jak kupować bilety lotnicze najtaniej – dobre rady.
 • Jak nie mając wiele czasu najlepiej zwiedzić Berlin.
 • Jak nie zgubić się w Austrii
 • Jak zwiedzać świat
 • Jak zwykle małe jest piękne!
 • Jak żyli nasi przodkowie, zobacz sam!
 • Jaskinia Trzy Kopce
 • Jaskinia w Straconce
 • Jeden dzień w Kalkucie
 • Jednodniowe wycieczki z Durbanu
 • Jedziesz na zagraniczne wakacje ? Wymień walutę w internecie.
 • Jedziesz w góry – nie zapomnij się przygotować
 • Jesienne atrakcje
 • Jesienne atrakcje
 • Kaniony świata
 • Kapadocja – Księżycowy Krajobraz
 • Kasyno Atlantis: wizytówka turystyczna Reno
 • Kasyno Foxwoods Indiański moloch hazardowy z lasu
 • Kasyno IP z Biloxi które oparło się zabójczej „Katrinie”
 • Kasyno Niagara Fallsvew czyli „miliard dolarów” w stylu Belle Époque
 • Knysna – najpopularniejszy kurort na Garden Route
 • Koniec wakacji początkiem udanego urlopu
 • Kontynent dzikiej przyrody: Ameryka Południowa
 • Korea Północna – bastion komunizmu
 • Korona świata, czyli siedem szczytów kontynentów
 • Kołobrzeg na wakacje
 • Kraków – miasto studentów
 • Krótki przewodnik po Ukrainie
 • Kuba – wyspa luksusu i biedoty
 • Kuba – wyspa luksusu i biedoty
 • Kultura Ameryki Południowej
 • Kultura Chin
 • Kultura gruzińska, czyli bez toastu żadna uczta się nie obędzie!
 • Kultura japońska
 • Lataj taniej z Air France
 • Leć na narty samolotem
 • Lecimy do Bergen
 • Liczne atrakcje Szczecina
 • Luksusowe hotele warunkiem udanej wycieczki na Malediwy
 • Luksusowe Zakopane.
 • Majówka z Lotem
 • Mekka sportów zimowych i uzdrowisko w jednym
 • Meteory
 • Miejsca windsurfingowe w Chorwacji
 • Moja przygoda z Wrocławiem
 • Monumentalne mosty
 • Muzeum w Grodnie (Białoruś). Zwiedzanie krok po kroku…
 • Na urlop do Bodrum
 • Najpiękniejsze szlaki rowerowe
 • Najsłynniejsza genewska fontanna
 • Namibia, kraj wschodzącego słońca
 • Narty – jak dobrać odpowiednie?
 • Nasze Mazury To Cud Natury!
 • Nie zgub się w Austrii!
 • Nietypowo – na sportowo!
 • Niewykorzystany potencjał Pojezierza Drawskiego
 • Niezapomniana podróż Kuba – Varadero
 • Niezwykła kopalnia i siła marketingu.
 • Nocleg w Białowieży
 • Noclegi na plusie
 • Noclegi nad Soliną
 • O czym pamiętać wybierając się na wczasy w Egipcie?
 • O turystycznych zwyczajach Polaków i obcokrajowców
 • Odwieczny problem: na narty z biurem podróży, czy samodzielnie?
 • Ona tylko zachwyca!
 • Orla Perć – najtrudniejszy znakowany szlak w Tatrach
 • Oszustwa biur podróży
 • Park Narodowy Ujście Warty
 • Pałac tysiąca komnat
 • Pętla po Beskidzie Śląskim
 • Pieniądze i turystyka
 • Piesza wycieczka na Górę Stołową
 • Pobierowo – domki letniskowe
 • Podróże bez barier
 • Polska mapa SPA
 • Polski smak lata, czyli kanapki w cieniu starego drzewa
 • Polskie uzdrowiska: Iwonicz – Zdrój
 • Popularne Zakopane, coraz bardziej atrakcyjne.
 • Porady związane z planowaniem podróży na Ukrainę
 • Praga
 • Praga – uroczy zakątek świata
 • Praga atrakcje turystyczne i zabytki
 • Prawdopodobnie najlepsze miejsce do żeglowania na świecie.
 • Prowansja, kraina pachnąca lawendą
 • Przeprawa przez Sani Pass
 • Przewodnik po Krakowie – Symbolika kościoła Bonifratrów w Krakowie
 • Przewodnik po Madrycie, stolicy Hiszpanii
 • Przewodnik po Meksyku
 • Przewodnik po Seszelach
 • Przewodnik po Wyspach Kanaryskich
 • Przygoda narciarska w Alpach.
 • Przygoda pod Żaglami
 • Relacja z nocnego safari w Parku Pilanesberg w RPA
 • Retezat i Fogarasze, czyli jak się zmęczyć w rumuńskich górach?
 • Retezat i Fogarasze, czyli jak się zmęczyć w rumuńskich górach?
 • Rodos – wielokulturowe miasto na „Wyspie Heliosa”
 • Rowerem między Łodzią a Warszawą. Lato nad Rawką.
 • Roztocze-polski kawałek raju
 • Rysianka
 • Rzym – co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Wiecznego Miasta
 • Samodzielny wyjazd na Krym – czy to możliwe?
 • Sarnia Skała
 • Sekrety udanej rezerwacji wczasów
 • Seszele – tropikalny raj
 • Sharm el sheikh
 • Spiska Nova Ves na Słowacji
 • Spokojna Bratysława czy szalona Praga?
 • Spływy kajakowe i rafting w Europie
 • Świnoujście – Wyspy Aktywne
 • System do rezerwacji tanich przelotów
 • Szkolenia – Współczesne Igrzyska
 • Szlaki Kulturowe odkryte na nowo
 • Szlaki turystyczne w Zawoi
 • Szwajcaria – sposób na udane wczasy
 • Szwajcarskie zimowisko
 • Słońce w środku zimy
 • Słońce, plaża i przygoda – w cenie
 • Słoneczny Brzeg na wakacje
 • Słowacja Rysy
 • Słowackie zamki – Trencin
 • Tani loty Wizzair i Ryanair
 • Tanie latanie
 • Tatry – Rysy
 • Tatry Dolina Kościeliska
 • Tatry w okolicach Zakopanego
 • Teraźniejsze Zakopane
 • Tropem Picassa, Klee, Chagalla trafiamy do Lucerny
 • Turystyka biznesowa
 • Turystyka rowerowa w Karkonoszach
 • Turystyka w Krakowie
 • Ty też możesz skutecznie promować swój obiekt turystyczny – dowiedz się jak
 • Udany wypoczynek nie tylko dla seniorów
 • Urlop z cudem świata
 • Uzdrowiska i źródła termalne Europy
 • Uzdrowiska i źródła termalne Europy
 • Val Gardena, czyli czas na narty
 • W mieście kultowego Mercedesa
 • Wakacje na południu – bliżej niż myślisz dzięki Slovakia Aqua Fun Pas
 • Wakacje u Wikingów
 • Wakacje w eko klimacie
 • Wakacje w Polsce – gdzie, co i jak?
 • Wakacje w Split, czyli wszystko, co warto wiedzieć o noclegach
 • Wakacje w Turcji – Bodrum czy Antalya – który kurort wybrać na wakacje, wczasy.
 • Wakacje z Niemiec
 • Wczasy Grecja odlotowe wycieczki lotnicze
 • Wczasy na Majorce
 • Wczasy w Egipcie – najpopularniejszy urlop wśród Polaków
 • Wczasy w Grecji
 • Wczasy w najstarszym kantonie Szwajcarii
 • Wędkowanie na urlopie za granicą
 • Wędrówka od Marmaris do Antalyi
 • Weekend w Mediolanie
 • Wenecja – jak tam dotrzeć?
 • Więcej hoteli od Onet.pl i eSKY.pl
 • Winnica Tokara w Stellenbosch
 • Wrota Chałubińskiego w Tatrach Wysokich
 • Wschód słońca na Babiej Górze
 • Wycieczka do Kapsztadu – perełki miast Afryki
 • Wycieczka do Wieliczki i Ojcowa
 • Wycieczka do Wodospadu Wiktorii, spełnione marzenie z dzieciństwa
 • Wycieczka do zamku w Chudowie
 • Wycieczka na Koprowy Wierch
 • Wycieczka nad Czarny Staw Gąsienicowy
 • Wycieczka przez ląd olbrzymów
 • Wycieczka Szlakiem Wina Helderberg w RPA
 • Wycieczka Trasą Panoramiczną
 • Wyjazdy zimą
 • Wypoczynek dla polskich seniorów, program Travel Senior – Hiszpania
 • Wyprawa do Krainy Duchów w Parku Krugera
 • Wyprawa na Korfu
 • Wyspa Bali, prawie koniec świata…
 • Wyspy na Chorwacji – opisy i atrakcje – Krk, Cres, Hvar, Brac, Pag
 • Z wizytą do Skalnego Miasta
 • Zabytki Turcji
 • Zakopane ulepsza swoją ofertę
 • Zakopane w tęczy i bieli
 • Zamek Moszna
 • Zaplanowanie i oganizacja urlopu
 • Zaplanuj wakacje z dzieckiem!
 • Zaplanuj wycieczkę ze Szczecina do Berlina za 22 zł
 • Zapraszamy do Szklarskiej Poręby
 • Ziemia królików
 • Zimą do Afryki
 • Zima nad Bałtykiem
 • Zurych i Poznań czekają. Od jutra
 • Zwiedzanie Polski samochodem – Zachodnie Wybrzeże
 • Zwiedzanie stolicy Malediwów – Malé
 • Życie w Azji